خانه / آذربایجان / کودک ورزقانی بعد از گذشت ۱۸ ماه همچنان محروم از شناسنامه است!

کودک ورزقانی بعد از گذشت ۱۸ ماه همچنان محروم از شناسنامه است!

اؤیرنجی :خانواده آزربایجانی ساکن ورزقان از عدم موفقیت برای دریافت شناسنامه کودکشان پس از ۱۸ ماه خبر داده اند.

حسن نجف‌زاده؛ پدر این کودک می‌گوید پسرم در تاریخ ۲۸ مهرماه ۱۳۹۹ در بیمارستان امیرالمومنین تبریز متولد شده است، اما اداره ثبت احوال ورزقان با طرح ممنوع بودن نام “علی‌هان”، از صدور شناسنامه برای فرزندم امتناع می‌ورزد‌.

وی می‌افزاید: نزدیک ۲سال است فرزندم بدلیل نداشتن اسناد هویتی، نمی‌تواند از خدمات درمانی بهره‌مند شود و این امر سلامت وی را در معرض آسیب جدی قرار داده است.

قابل ذکر است که سازمان ثبت احوال رژیم ایران با همکاری «فرهنگستان زبان فارسی» لیستی برای کودکان تازه متولد شده ارائه کرده و خانواده ها را مجبور می کند اسامی فرزندانشان را از این ‌لیست انتخاب ‌کنند. در حالی که تعداد محدودی از نام های تورکی در این لیست وجود دارد.

این اقدام غیرقانونی و نژادپرستانه سازمان ثبت احوال باعث سرگردانی والدین تورک شده و مشکلات زیادی را برای کودکانشان فراهم کرده است. با این وجود بسیاری از خانواده های آزربایجانی بر این خواسته قانونی خود پافشاری کرده و با مقاومت و مبارزه خود، سازمان ثبت احوال را مجبور به قبول درخواست قانونی خود کرده اند.

در جغرافیای ایران نام فرزند بدون شناسنامه یعنی محروم از کلیه خدمات اجتماعی، آموزشی و درمانی حتی از ابتدایی ترین درمانها یعنی واکسیناسیون که کودک باید در همان ماه های نخست بنا به تشخیص پزشک واکسینه شود.

حق داشتن نام کودک در بدو تولد از بندهای میثاق حقوق کودکان می‌باشد که جمهوری اسلامی ایران به عنوان یکی از امضاء کنندگانش از پذیرش آن سرباز می‌زند.

بیشتر بخوانید

تبریز؛ چهارمین مراسم سالگرد بزرگداشت استاد حسن دمیرچی

اؤیرنجى: مراسم چهارمین سالگرد درگذشت حسن هرگلی موزیسین و فعال ملی مدنی سرشناس آذربایجانی  در تبریز …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *