خبر فوری
خانه / آذربایجان / بهنام شیخی ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد

بهنام شیخی ؛ فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اوین به مرخصی اعزام شد

اؤیرنجى :بهنام شیخی فعال ملی آزربایجانی محبوس در زندان اوین با تودیع فیش حقوقی و وثیقه به مدت یک هفته به مرخصی اعزام شد.

به گزارش اؤیرنجى به نقل از فعالین حقوق بشری آزربایجان جنوبی ؛ بهنام شیخی فعال مطالبه گر زبان مادری محبوس در زندان اوین امروز سه شنبه (۲۵ شهریور) به مرخصی یک هفته ای اعزام شده است.

بهنام شیخی در تاریخ ۳۱ تیرماه ۹۹ در تهران برای اجرای حکم دو سال حبس تعزیری خود دستگیر و به زندان اوین منتقل شد.

بهنام شیخی پیشتر در ۱۹ مرداد ماه ۹۹ در تماسی که با خانواده خود داشت، از تب و لرز شدید وعلایم مشکوک به ویروس کرونا خبر داده بودند.

این فعال ملی در آن زمان جهت انجام تست به بهداری مراجعه نموده بود که بعلت کمبود امکانات از ایشان تست گرفته نشده و بهداری زندان تنها چند داروی مسکن به این فعال ملی آذربایجانی داده بود.

همچنین مسئولان بهداری به این فعال تورک اطلاع داده بودند که جواب تست کرونای اکثر محبوسین در اندرزگاه ۸ زندان اوین که به صورت تصادفی گرفته شده است مثبت اعلام شده و برخی از همبندی هایش از جمله آقایان امیرسالار داوودی،جعفر عظیم زاده،اسماعیل عبدی بعلت نبود تخت در بهداری اندرزگاه ۸ به بهداری اندرزگاه ۴ منتقل شده اند.

سازمان عفو بین‌الملل چندی پیش اعلام کرد نسخه‌هایی از چهار نامه را رویت کرده که از طرف مقامات سازمان زندان‌ها که زیر نظر قوۀ قضانیه فعالیت می‌کند، به وزارت بهداشت نوشته شده و زنگ خطر را درباره کمبود شدید تجهیزات حفاظتی شخصی، مواد ضدعفونی کننده و تجهیزات و لوازم پزشکی کلیدی به صدا درآورده است.

وزارت بهداشت ایران اما این درخواست‌ها را بی‌پاسخ گذاشته و زندان‌های ایران همچنان در مقابل شیوع بیماری‌های واگیردار به شکلی فاجعه‌باری فاقد تجهیزات لازمه است.

پیشتر شعبه ۸۴ بیدادگاه تجدید نظر تهران با صدور حکمی آقایان اکبر آزاد ، علیرضا فرشی ، بهنام شیخی و حمید منافی نادارلی، چهار فعال تورک را که به اتهام شرکت در مراسم روز جهانی زبان مادری بازداشت و به قید وثیقه موقتا آزاد شده بود را هرکدام به ۲ سال حبس تعزیری و ۲ سال تبعید محکوم کرده بود.

این حکم روز دوشنبه ۳۰ دی ماه ۱۳۹۸ پس از احضار وکیل پرونده «محمد فقیهی» به او ابلاغ گردیده بود.

در جلسه بیدادگاه تجدید نظر فعالین مدنی آزربایجانی اعلام کرده بودند: «هر حکمی که فارغ از کم و کیف آن در این دادگاه صادر شود طرز نگاه حاکمیت جمهوری اسلامی ایران به مسئله زبان مادری اتنیکهای غیرفارس قلمداد و در تاریخ ثبت خواهد شد.»

علیرضا فرشی، اکبر آزاد، بهنام شیخی، حمید منافی در سال ۱۳۹۵ مرحله بدوی توسط شعبه یک بیدادگاه انقلاب شهرستان بهارستان از بابت اتهام «مشارکت در تشکیل جمعیت به منظور برهم زدن امنیت کشور» به دلیل شرکت این فعالین ملی مدنی آزربایجانی در مراسم گرامیداشت روز جهانی زبان مادری به ترتیب به ۱۵ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به باغملک از توابع استان خوزستان ، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به دره‌شهر از توابع استان ایلام، ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به مسجد سلیمان از توابع استان خوزستان و ۱۰ سال حبس تعزیری و دو سال تبعید به ازنا از توابع استان لرستان محکوم شده بودند که در بیدادگاه تجدید نظر حکم هر چهار فعال ملی به ۲ سال حبس و ۲ سال تبعید تغییر یافت.

بیشتر بخوانید

اقرار وزارت کار رژیم ایران به بیکاری حداقل ۱.۵ میلیون نفر پس از بحران کرونا در جغرافیای ایران!

اؤیرنجى : چند مقام وزارت کار رژیم ایران از بیکاری دست کم یک میلیون و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *