دوشنبه - ۵ فروردین ۱۳۹۸
خانه / بیانیه / عفو بین‌الملل ؛ خواستار آزادی معترضین و بازداشتی ها در جغرافیای ایران نام شد

عفو بین‌الملل ؛ خواستار آزادی معترضین و بازداشتی ها در جغرافیای ایران نام شد

 

اؤیرنجى : سازمان عفو بین الملل با انتشار بیانیه ای به مورخ روز شنبه ۷ ژوئیه ۲۰۱۸ خواستار آزادی افرادی که با استفاده از حق قانونی خود قصد تجمع و اعتراض مسالمت آمیز  داشته و توسط حکومت شوونیستی ایران بازداشت شده اند ،گردید.این سازمان همچنین درباره شکنجه و بدرفتاری بازداشت‌شدگان هشدار داد و خواستار آزادی بدون قید و شرط آنها شد.

به گزارش اؤیرنجى سازمان عفو بین‌الملل از مقامات حکومتی جغرافیای ایران نام خواسته تحقیقات شفاف و کاملی درباره گزارش‌های مربوط به استفاده بی‌رویه از زور،  در سرکوب ها ،دستگیری ها و شکنجه های اخیر و در مواردی به کارگیری اسلحه برای  سرکوب اعتراضات مسالمت‌آمیز مردم عرب خوزستان برای درخواست آب شرب سالم در مناطق عرب نشین را انجام دهند.

اعتراضات ملل غیر فارس در ماه اخیر جغرافیای ایران نام، ابتدا در مناطق عرب نشین در اعتراضات به نبود آب شرب و وضعیت بد اقتصادی در کنار اعتراضات به تحقیرهای نژادپرستانه و هویتی علیه ملت عرب در الأحواز شروع و ادامه پیدا کرده بود که با سرکوب های وحشیانه شوونیسم فارس تعداد ۱۲۵ نفر فعال ملی عرب بازداشت و زیر شکنجه قرار گرفته اند.

در آزربایجان جنوبی نیز ،نزدیک به ۱۰۰ نفر از فعالین ملی مدنی آزربایجانی نیز ،که قصد شرکت در گردهمایی قلعه بابک به مناسبت زادروز بابک خرمدین اسطوره ملی ملت آزربایجان به تاریخ ۱۴ و ۱۵ تیر ماه سال ۱۳۹۷ را داشته اند ، با شدیدترین سرکوب ها بازداشت و ربوده شده اند.

به گزارش اؤیرنجی، بازداشت ها در اکثر آزربایجان از تاریخ ۷ تیر ماه ۱۳۹۷ شروع و نیز پس از پایان مراسم به تاریخ و ساعت امروز ادامه داشته است و ماموران امنیتی شوونیسم فارس در بسیاری موارد با مراجعه غیر قانونی بدون در دست داشتن حکم قانونی به محل کار و منزل فعالین ملی آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده و ربوده و به مکان های نامعلوم انتقال داده بودند.

هنوز نیز از محل نگهداری تعدادی از بازداشت شدگان اخیر آزربایجان جنوبی خبری در دست نیست و خانواده های این فعالین نیز که در راستای پیگیری محل نگهداری و وضعیت جسمی عزیزانشان به نهادهای امنیتی و دادگستری های مراجعه نموده اند مورد توهین قرار گرفته و در بعضی موارد نیز بازداشت گردیده و بعدا آزاد شده اند.

جنبش دانشجویی آزربایجان جنوبی نیز در راستای دفاع از حقوق تمامی بازداشت شدگان ملی و مدنی آزربایجان جنوبی ، اسامی فعالین بازداشتی و ربوده شده را به نهادهای حقوق بشری و سازمان عفو بین الملل ارسال نموده و خواستار پیگیری های سریع و عملی از این نهادهای بین المللی شده است.

خاطر نشان می سازیم که در بسیاری از موارد فعالین با سر ودست و پای شکافته و شکسته و خونین به بازداشت گاه های اشغالگران انتقال یافته و با همان وضعیت نیز تحت شکنجه های دیگر قرار گرفته اند.

آثار زخم ،کبودی ،شکستگی دندان و در رفتگی های دست و پا و… که از نتایج شکنجه ها، ضرب و شتم این عزیزان توسط شکنجه گران جمهوری اسلامی و مانقوردهای شوونیسم بوده ، پس از آزادی برخی از فعالان ملی در بدنشان کاملا مشهود و نمایان بوده است.

امید آن داریم که این پیگیری ها و اعتراضاتی که دیگر فعالین ملی آزربایجانی در راستای آزادی و دفاع از حقوق این فعالان انجام می دهند، به آزادی هر چه سریع تر عزیزان و قهرمانان ملی آزربایجانی که در بند اشغالگران وطنمان در بدترین شرایط زندان و شکنجه به سر میبرند بیانجامد.

بیشتر بخوانید

آیا سیل وزیر کشور را نیز با خود خواهد برد؟

حسن روحانی رئیس جمهوری ایران همچنان در قشم به سر می‌برد. اسحاق جهانگیری معاون اول …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *