Son Dəqiqə
Home / Azərbaycan / Güney Azerbaycan Türklerine yapılan baskı ve zulmün somut örneği ABBAS LİSAN

Güney Azerbaycan Türklerine yapılan baskı ve zulmün somut örneği ABBAS LİSAN

16 September 19 Abbas bey lisaninin Erdebil inkilap mahkemesinde duruşması oldu. “Erdebil Appelasya mahkemesi (1.şube)”

Tanınmış Azerbaycanlı milli harekat liderlerinden Abbas Lisani’nin Erdebil 1. İnkilap mahkemesinde 8 yıl hapse mahkum olmuştu. Bu hüküm hakim Xudadadi tarafından ve prokuror Etebati tarafından velimiştir.

16 September 2019’daki mahkeme duruşması dört saat sürdü. Mahkeme duruşmasında iki katip mahkemeyi idare ediyordu. Mahkeme katipleri Bilal Müzefferi ve Merehmed Şahbazzade.

Abbas Lisani ve avukatı Muhammed Rıza Fagihi daha önce verilen hükme itiraz ettiler. Erdebilin yeni prokuroru Seyyid Abdullah Taba Tabai, Abbas Lisani aleyhine yeni iddialar ortaya atarak eski hükme itiraz etti.Abbas Lisani’nin daha da fazla hapis almasını istedi.

Abbas Lisani bu mahkemede şöyle söyledi, “Bu sözleri Erdebil emniyet güçlerine de söyledim ve size de söylüyorum, hüküm ne olursa olsun, ömür boyu hapis ve hatta idam.Zerre kadar vazgeçmem. Hatta bedenimde bir hücre kalırsa onu da Azerbaycan milleti ve vatanım yolunda kullanacağım.”

Abbas Lisani mahkeme salonunda böyle bir metinde okudu,”Eğer gerçekten adaletiniz ve sadakatiniz varsa mahkeme kapılarını açın, bütün halk ve dünya bu mahkemeyi izlesin. Azerbaycan milli hereketi göbelek kimi yerden çıxmeyıb, en az bir asırdır Türk milletine olan zulümler ve ayrı seçkiliklerden ve bütün sahalarda özellikle ekonomik, kültürel ve siyasi farklılıklardan ortaya çıkmıştır. Böylelikle her bir sağlam Azerbaycan Türkü dilini, kimliğini ve toprağını baskı altında görünce normal olarak tepkisini demokratik ve barışçıl adımlarla bildilecektir. Ve şimdi siz gelip de Azerbaycan milli aktivistlere gereksiz ithamlarda bulununarak Azerbaycan milletini öz haklı isteklerinden vazgeçtiremeyeceksiniz.”

son cümleleri ise şöyleydi :

“Siz zalimce hüküm verebilirsiniz ancak bunu bilin ki millet gerçekleri biliyor ve yakın zamanda cezanızı kesecektir. İnsanlar bir gün gider ama hakikat ve milletler kalıcıdır. Azerbaycan özgür olacak, bizimle veya bizsiz. Yaşasın adalet, yaşasın
özgürlük, yaşasın Azerbaycan. Bütün asarette olan milletlere özgürlük arzusuyla, Abbas Lisani.”

16 September 2019 Erbebil.

Başqa xəbəridə oxuyun

“İran hizbullah zindanında” romanından ;Vampir /Eluca Atalı

  -Toyuğu bir nimçədə ədəb-ərkanla qoydular dərvişin qarşısına. Çirmədi qolunu, – imam növbə ilə əbasının …

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir