Son Dəqiqə
Home / İnsan haqları / `Uygurlara baskı ve ayrımcılık endişe verici boyutta arttı` – Almanya

`Uygurlara baskı ve ayrımcılık endişe verici boyutta arttı` – Almanya

Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın Çin’de yaşanan insan hakları ihlalleri hakkında hazırladığı gizli bir rapor gün yüzüne çıktı.

Dışişleri Bakanlığı tarafından 22 Aralık 2019’da hazırlanan belge, Çin hükümetinin özellikle Müslüman azınlıklara karşı sert adımlar attığına dikkat çekiyor.

Raporda, 2016’nın sonundan bu yana özellikle Sincan bölgesinde yaşayan Müslüman-Uygur azınlığa karşı “baskıcı önlemler, kontroller ve ayrımcılık konusunda endişe verici bir artış” yaşadnığı ifade ediliyor.

Alman devlet kanalı Tagesschau’nun haberleştirdiği rapora göre Uygurların ve diğer Müslüman azınlıkların insan hakları durumu “son yıllarda açıkça kötüleşmiş” durumda.

Dışişleri Bakanlığı raporu Doğu Türkistan haricindeki bölgelerde de Müslümanlara uygulanan kısıtlamaların yoğunlaştığının altını çizdi.

Raporda, Pekin yönetiminin azınlıklar üzerinde “tam dijital kontrol ve gözetim önlemleri, keyfi tutuklamalar, ibadete yönelik kitlesel kısıtlamalar, 1 milyonu aşkın kişiyi toplama kampına almak, DNA kaydı, ideolojik doktrin” gibi uygulamalarda bulunduğu ifade ediliyor.

Kasım 2019’da, Çin yönetimindeki Sincan özerk bölgesindeki Müslüman azınlıklara sistematik olarak baskı uygulandığını gösteren gizli belgeler ortaya çıkmıştı.

Uluslararası Araştırmacı Gazeteciler Konsorsiyumu tarafından ele geçirilen belgelerde hükümetin ana amacının, etnik azınlıkları suç işlemeden önce kamplara alma, düşüncelerini ve dillerini yenileme olduğu kaydedilmişti.

Belgelerde ayrıca Pekin’in üst düzey teknolojiyle kamplardaki kişileri izlediğine dair bilgiler bulunuyordu.

Başqa xəbəridə oxuyun

Biz Azərbaycanın özüyük: Urmiyadan başlayıb, bütün Güney Azərbaycanın bütün şəhərlərinə yayılan çağırış

Öyrənci; Urmudan (Urmiya) start götürmüş #Biz_Azərbaycanın_Özüyük çağırışına qısa müddət ərzində bütün Güney Azərbaycan şəhərlərindən yüzlərlə …

Bir cavab yazın

Sizin e-poçt ünvanınız dərc edilməyəcəkdir. Gərəkli sahələr * ilə işarələnmişdir